Civil Aviation Technology College (CATC),IRAN

دوشنبه, 04 بهمن 1395

سئوالات متداول

1) چه دوره هایی در بخش آموزشهای آزاد دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری برگزار می گردد؟
    الف) دوره تعمیر و نگهداری موتور و بدنه هواپیما (B1) در دو دوره کامل و تطبیقی
    ب) دوره الکتریک و الکترونیک هواپیما (اویونیک – B2) در دو دوره کامل و تطبیقی  
     ج) دوره خدمات فروش بلیت هواپیما ( در دو مقطع مقدماتی و پیشرفته)
2)چه افرادی واجد شرایط شرکت در دوره کامل B1  وB2  می باشند؟
 دارندگان مدرک دیپلم ریاضی و فیزیک و علوم تجربی با معدل بالای 14 و دارندگان مدرک دیپلم فنی مرتبط (برق -  مکانیک – هوانوردی) با معدل بالای 16 می توانند با گذراندن ساعت آموزش در نظر گرفته شده (حدود 5/2 سال) گواهینامه B1   یا  B2  را اخذ نمایند.
3)چه افرادی واجد شرایط شرکت در دوره تطبیقی B1   و B2 می باشند؟
 دارندگان مدرک آکادمیک کاردانی و یا بالاتر در رشته های هوافضا و مکانیک به ترتیب با گذراندن  حدود 1120 تا  1408 ساعت آموزش بسته به نوع مدرک و دروس گذرانده شده میتوانند، مدرک B1 را اخذ  نمایند.
دارندگان مدرک آکادمیک کاردانی و یا بالاتر در رشته مهندسی برق  می توانند با گذراندن حدود 912 ساعت آموزش ، مدرک B2 را اخذ نمایند.
4)رشته های غیر مرتبط دانشگاهی چگونه می توانند در دوره  های آزاد شرکت نمایند؟
افرادی که رشته دانشگاهی آنان به هیچ وجه درسی برای تطبیق نداشته باشد، می بایست  در دوره کامل  شرکت نمایند. ولی اگر رشته آنان یکی از رشته های وابسته به رشته های ذکر شده در بالا بوده (که دروسی برای تطبیق داشته باشد دوره های تطبیقی را می توانند انتخاب نمایند.
5)آیا گواهی نامه های صادره معادل کاردانی یا کارشناسی خواهد بود؟
خیر. دوره های مذکور در بخش آزاد و زیر نظر سازمان هواپیمایی کشوری برگزار می گردند و به متقاضیان این دوره ها    دانش پذیر اطلاق می گردد که در قبال گذراندن دوره ،گواهینامهB2 و B1-1 دریافت خواهند نمود.
6)آیا شرکت در آزمون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری پس از اتمام دوره  در دانشکده، اجباری است ؟
خیر ولی از آنجاییکه یکی از مهمترین شروط استخدام در شرکت های هواپیمایی، داشتن مدرک رسمی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری است به همین دلیل فارغ التحصیلان هر دوره جهت اخذ گواهینامه رسمی از سازمان مذکور مراحلی چون: آزمون کتبی, مصاحبه فنی و چک پزشکی را پشت سر می گذرانند.
7)آیا در دوره های آزاد، دانش پذیر دروس هر ترم را خود انتخاب می نماید؟
خیر، بلکه با نزدیک شدن به شروع هر ترم، گروه مربوطه برنامه آموزشی مختص آن ترم را که شامل: عناوین دروس، روزها و ساعات و  اساتید می باشد را ارائه می دهد. در صورتی که دانشپذیری در یک یا دو درس نتواند  شرکت کند میتواند درخواست حذف آن دروس را در موعد مقرر (  حداکثر در دو هفته اول ترم) به دفتر آموزشهای آزاد تحویل نماید و در این شرایط هزینه آن دروس برای دانشپذیر   ذخیره شده و میتواند آن دروس را درترمهای آتی بگذراند. البته مسئولیت طولانی شدن دوره بدلیل حذف دروس بر عهده خود دانشپذیر خواهد بود.
8)آیا حضور در کلاسها الزامی است؟  بله.
9)در صورت غیبت در کلاسها چه اتفاقی می افتد؟
غیبت بیش از 20 درصد  جلسات در هر درس منجر به حذف دانش پذیر از جلسه امتحانی آن درس می گردد. لذا می بایست هزینه کل آن درس را پرداخت و مجددا" در کلاس شرکت نماید.
10) در صورت غیبت (موجه یا غیر موجه) در امتحان هر درس، چه باید کرد؟
هزینه آزمون مجدد را پرداخت نموده و در امتحان آن درس شرکت می نمایید.
11)برای کسب موفقیت در هر درس، نمره قبولی چند است؟
نمره قبولی هر درس ، 15  می باشد.
12)اگر به هر دلیلی نتوانیم نمره قبولی کسب کنیم چه اتفاقی می افتد؟
می توانید با پرداخت هزینه آزمون  در آزمون تجدیدی شرکت نمایید. به شرطی که در کلاس آن درس حضور پیدا کرده باشید شرکت در امتحان تجدیدی تا اخذ نمره قبولی بلامانع است.
13)آیا دانش پذیران دوره های آزاد می توانند از مرخصی تحصیلی استفاده کنند؟
بله. فقط با این توضیح که مرخصی تحصیلی شامل یک ترم است که دانش پذیر می بایست درخواست کتبی خود را 2 هفته قبل از شروع ترم به آموزشهای آزاد ارائه دهد. و از طرفی هزینه مرخصی تحصیلی  را نیز پرداخت نماید.
اگر دانش پذیر درخواست مرخصی تحصیلی خود را در 2 هفته اول ترم به آموزشهای آزاد تحویل دهد، هزینه آن ترم به ایشان استرداد نخواهد شد ولی برای ترم بعدی ذخیره می گردد.
درخواست مرخصی تحصیلی بعد از 2 هفته اول ترم به منزله حذف ترم می باشد و هزینه آن ترم از دانش پذیر اخذ خواهد شد.
14)آیا دانش پذیران آموزشهای آزاد از معافیت تحصیلی (نظام وظیفه) برخوردارند؟
خیر . از آنجاییکه ورود دانش پذیران آموزشهای آزاد بدون کنکور بوده و برگزاری دوره زیر نظر سازمان هواپیمایی کشوری صورت می پذیرد ، لذا از مکاتبه با سازمان نظام وظیفه مبنی بر اشتغال به تحصیل دانش پذیر که منجر به معافیت تحصیلی ایشان گردد، معذوریم.
15)نحوه ثبت نام به چه صورت می باشد؟
در ابتدا می بایست با ورود به سایت دانشکده (قسمت    دوره های کوتاه مدت / ثبت نام) و تکمیل "فرم ثبت نام دوره های آزاد"، ثبت نام اولیه خود را که ورود اطلاعات در خواستی می باشد ، انجام دهید . سپس با مدارک کامل مورد نیاز به واحد ثبت نام مراجعه نموده و ثبت نام اینترنتی و اولیه خود را قطعی نمایید.
16)آیا شرکت در آزمون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشور نیاز به کارت معافیت سربازی یا کارت پایان خدمت دارد؟  
خیر.